A. Realtime PCR módszer orrgarat váladékból – 350 lej
Ezzel a módszerrel a vírus genetikai anyagát lehet kimutatni aktív fertőzés esetén. A diagnosztikai kit egyszerre három génszekvencia jelenlétét keresi a mintában, így csökkentve az esetleges fals negatív eredmények lehetőségét. A jelenleg használt teszt nem tesz különbséget a 3 gén jelenléte között (egycsatornás multiplex PCR teszt). Hamarosan lehetőség lesz ingyen végeztetni ezt a vizsgálatot – viszont csak olyan mintákat tudunk ingyen vizsgálni, amelyet a közegészségügyi hatóság küld a mindenkor mintavételi protokollnak megfelelően kiválasztott páciensektől.
B. SARS-CoV-2-re specifikus IgG és IgM antitestek kimutatása vérből – 200 lej (2020 áprilisától)
Ezzel a módszerrel az immunrendszer által előállított antitesteket lehet kimutatni a fertőzés kezdete után. Az IgM antitestek kimutatható mennyiségben a fertőzés kezdete után néhány nappal jelennek meg, míg az IgG antitestek később, 2-3 héttel a betegség kezdete után. Ez a szerológiai vizsgálat főleg a járvány következő fázisában lesz fontos, amikor a tünetmentes hordozók vagy enyhe tüneteket mutató személyek számát kell megbecsülni.
Fontos: egy negatív eredmény (a felhasznált módszertől függetlenül) nem zárja ki a vírusfertőzést, de egy pozitív eredmény közvetlenül hozzájárul a járvány terjedésének lassításához, mivel konkrét lépéseket kell tenni az érdekében, hogy a beteg ne adja tovább a fertőzést. Ez mindannyiunk közös érdeke.
A Pro-Vitam laboratórium véges kapacitását figyelembe véve, szükséges az érdeklődők előzetes felmérése, ez alapján fogjuk prioritizálni azokat, akiknek szerintünk a legfontosabb, hogy elvégezzük ezt a vizsgálatot. A kérdőív az oldal alján található. A kérdőívre adott válaszok kiértékelése után a következő opciók egyikét tudjuk ajánlani a páciensnek:
- a vírus kimutatása orrgarat váladékból realtime PCR módszerrel, vagy
- specifikus IgG és IgM antitestek kimutatása vérből kemilumineszcenciás módszerrel, vagy
- a vizsgálatok elvégzésének elhalasztása, amíg nem jelentkezik jellegzetes tünet.
Amennyiben az első változatot tartjuk megfelelőnek, a mintavétel optimális módját is meghatározzuk. Ez lehet a páciens lakhelyén (200 lej kiszállási díj Kovászna megyében), vagy a páciens eljön a Pro-Vitam sepsiszentgyörgyi klinikájára, ahol mintát tudunk venni anélkül, hogy a páciens érintkezne a klinika többi kliensével, akár a páciens autójában is. Fontos: hogyha úgy ítéljük meg, hogy a páciens szinte biztosan COVID-19-cel fertőzött, mintavétel előtt értesítjük a közegészségügyi hatóságot.
Eredményközlési protokoll
Mindkét diagnosztikai módszerrel a mintavételtől számított 24 órán belül lesz eredmény. Egy minta feldolgozásának minimális időtartama 4 óra. Negatív eredmény esetén a pácienst felhívjuk telefonon és elküldjük emailben az eredményt. Pozitív eredmény esetén a pácienst értesítjük telefonon és a mintáját automatikusan továbbküldjük a közegészségügyi hatóságnak a diagnózis megerősítésére. Ebben az esetben a hatóság rendelkezésére bocsájtjuk a páciens minden személyes adatát, amely szükséges a következő lépésekhez.
Protokoll a kérések prioritizálására
Amennyiben a kérések meghaladják a napi kapacitásunkat vagy a reagenskészletünk nem elégséges, azoknak a kéréseknek biztosítunk elsőbbséget, amelyek nagy valószínűséggel fertőzést mutatnak. Ettől függetlenül, a közegészségügyi hatóságok által küldött minták abszolút elsőbbséget élveznek, és így megvan a lehetőség arra, hogy egy már elfogadott és beprogramált mintavételt visszamondunk.
A páciens hozzájárulása egy új diagnosztikai módszer kifejlesztéséhez
A közegészségügyi hatóságok kérésein kívül csak olyan páciensnek végzünk koronavírus-tesztelést, aki vállalja, hogy az orrgarat váladékból végzett vizsgálat pozitív eredménye esetén a gyógyulástól számított 2-3 héten belül eljön a klinikánkra ingyenes vérvételre. Ez a hozzájárulás nagyban segíti a Pro-Vitam kutatócsapatának munkáját, ahol gőzerővel folyik egy új diagnosztikai módszer kifejlesztése vérből a koronavírus elleni antitestek kimutatására. Ezt a módszert, amennyiben sikerül validálni, a későbbiekben a lakosság érintettségének felmérésére lehet majd használni.